Jak zacházet s migrénou - přehled účinných léků

Migrény nejsou běžné bolesti hlavy, ale spíše vážná nemoc. Migrénové útoky mohou doslova bláznit lidi, donutit pacienta přijmout jakoukoli lék proti bolesti, který přichází s nimi. Ale oni, bohužel, z větší části nepřinášejí očekávaný účinek - intenzita bolesti hlavy se nezhoršuje, stav pacienta se neomezuje. Výsledkem nesprávné léčbě migrény může být nervózní, psychické poruchy, a dokonce, jak se cítí nemocní po záchvatu nemoci v pochybnost je lepší, nemluvě - kompletní „slabost“, závažná slabost ve „vakuové“ hlava obecně k obnovení bude mít dostatek dlouhé.

Jak správně zacházet s migrénou? Které léky budou mít účinek? Toto bude projednáno v předložené verzi.

Triptany - antimigrenní přípravky

Nejpopulárnější a nejúčinnější léky, které jsou účinné proti migrénům, jsou triptany. Je třeba poznamenat, že naprosto všechny léky související s touto skupinou léků pracují na stejném biochemickém principu, ale obvykle pouze jeden nebo dva z celého seznamu pomáhají pacientovi s migrénou. To je důvod, proč lékaři nedoporučují volbu konkrétního léku - ačkoli triptany jsou prodávány v lékárnách bez lékařského předpisu, odborné poradenství je pro individuální volbu nesmírně nutné.

Pozor prosím: provedené klinické studie potvrzují, že typ dotyčných antimigrenálních léčiv je 60% času s pozitivním účinkem. To je výrazně vyšší ve srovnání s anestetiky, antispazmodikami.

Přípravky ze skupiny triptanů:

  • tablety - sumatriptan, sumamigren, rapimed, zomig, naramig, amigrenin, imigran;
  • spreje - přistěhovalci;
  • čípky - trimigren.

Pozor prosím: pokud je migréna doprovázena záchvaty nauzey a zvláště zvracením, je lepší užívat léky ze skupiny triptanů ve formě spreje. Pokud pacient bere pilulku a okamžitě zvrací, nemůžete očekávat úlevu.

Triptany by měly být podány nejpozději 2 hodiny po nástupu záchvatu - toto období se počítá od okamžiku ukončení fáze aury. Pokud bolestný záchvat dosáhne pomalé intenzity, nemůže být diferencován jako migréna, doporučuje se pacientovi užívat léky s obvyklým analgetickým účinkem. A v případě přesného pochopení, že migrénový záchvat byl zahájen, léky ze skupiny triptanů by měly být užívány současně s prokinetikami (například metoklopramidem).

Triptany mohou způsobovat nežádoucí účinky:

  • přetrvávající závratě;
  • pocit těžkosti a necitlivosti v dolních končetinách;
  • opakující se pocit horečky v dolních končetinách;
  • neregulované útoky tachykardie;
  • vývoj anginy pectoris;
  • nemotivované zvýšení krevního tlaku;
  • spontánně vznikající poruchy srdečního rytmu;
  • gastritida;
  • sucho v ústech;
  • Příležitostná nevolnost a zvracení;
  • ischemická kolitida;
  • zvýšená frekvence močení;
  • slabost svalů bez zjevného důvodu;
  • polyuria;
  • průjem;
  • myalgie.

Nezapomeňte, že drogy z kategorie triptany může způsobit závažné alergické reakce - vyrážka na kůži, svědění, horečky a angioedém (vzácné).

Je přísně zakázáno používat triptany, pokud:

  • těhotenství a během kojení;
  • hypertenzní onemocnění;
  • angina pectoris;
  • ischemická choroba srdeční;
  • poruchy cerebrálního oběhu;
  • patologií ledvin a jater v historii a vývoji v době záchvatu migrény.

Proč se léky ze skupiny triptanů nedoporučují bez předchozí konzultace s lékařem? Nejprve bude nutné vybrat konkrétní nástroj jednotlivě. A za druhé, je třeba zvážit, s jakými léčivými přípravky nelze kombinovat triptany:

Pravidla pro užívání analgetik během záchvatu migrény

Skutečnost, že všechny léky, včetně anestetického účinku, musí být dodržovány striktně podle pokynů, je známo všem. Zvláště u pacientů s diagnostikovanou migrénou musíte také vědět přesný čas užívání léků - fráze "každou minutu na účtu" se dokonale hodí.

Takže podle vědeckého výzkumu mohou léky ze skupiny analgetik léčit bolest hlavy, což se stalo z naprosto odlišných důvodů. A dokonce s migrénami, takové léky jako analgin, baralgin mohou mít požadovaný účinek! Jedinou podmínkou je, že musí mít čas, aby se dostali do 40-120 minut od nástupu záchvatu (přesnější čas závisí na intenzitě, s jakou se syndrom bolesti vyvíjí). Během tohoto období migrénového záchvatu je příčinou bolesti hlavy pouze jejich zánět a zvětšení.

Je-li bolest pulzující charakter připojí nevolnost a zvracení, nesnášenlivost k hlasitým zvukům a nedostatečnou odpovědí na jasném světle, to znamená jen jednu věc - šel k aktivaci mechanismu proti bolesti, které bude možné zastavit konvenčních analgetik. Konkrétně bolestné impulzy procházely podél trojklaného nervu a "dosáhly" kůry mozku.

Pozor prosím: užívání léků proti bolesti a antimigrenálních léků později než výše uvedené období nepovede k úlevě, ale ke zhoršení stavu pacienta. V žádném případě byste neměli užívat tyto léky každou hodinu, abyste posílili jejich účinky a dosáhli požadovaného účinku - pacientovi můžete poskytnout pouze vedlejší účinky.

Samostatně je třeba zmínit kombinované analgetika - obsahují fenobarbital a kodein. Lékaři doporučují, aby kombinovaná analgetika byla užívána pouze v případě, že se nezdaří optimální doba pro konvenční analgetika. Vzhledem k fenobarbitalu a kodeinu mají také uklidňující účinek, který utlumí citlivost mozkové kůry. Absolutně zastavit vývoj migrénového záchvatu kombinované analgetika nemůže, ale snížení jeho intenzity bude.

Pozor prosím: fenobarbital a kodein v kombinovaných analgezikách jsou obsaženy v malých množstvích, a proto nejsou zaručeny, že by se tento účinek získal, č. Pokud však tyto léky nekontrolovatelně užíváte, vyvine se závislost. Lékaři kategoricky zakazují používání kombinovaných analgetik pro záchvaty migrény více než 2 krát za měsíc.

Jak snížit počet migrénových záchvatů

Samozřejmě, každý pacient s migrénou chce alespoň snížit počet záchvatů - každý způsobuje nejen silnou bolest, ale i nepohodlí v životě. Existují jistá pravidla vyvinutá lékaři a vědci, které pomohou snížit počet záchvatů migrény - stačí je respektovat! Patří sem:

  1. Povinná kontrola vzhledu migrénových záchvatů - identifikace spouštěčů, které vyvolávají tyto útoky, je můžete bezpečně vyloučit z každodenního života. Bohužel se jedná o rady lékařů, které pacienti ignorují - obvyklý důvod, proč při návštěvě specialisty naznačují: "byl nervózní (nebo) unavený". Musíte zapomenout na tuto lehkost a postarat se o své zdraví identifikací vnějších a / nebo vnitřních provokátů migrénových záchvatů.
  1. Alespoň dvakrát ročně s diagnostikovanou migrénou je třeba provést preventivní kurzy pro užívání určitých léků - sníží se citlivost mozkových cév.
  2. Lékaři mohou stanovit následující nápravná opatření:
  • antiepileptické - působí na excitabilitu mozku, redukují to, což vede k vzácné reakci na spouštěče (dráždivé látky);
  • antidepresiva - zvyšují hladinu serotoninového hormonu v krvi, což snižuje počet migrénových záchvatů a snižuje jejich intenzitu;
  • beta-blokátory - tyto léky mohou snížit krevní tlak, zpomalit srdeční frekvenci;
  • blokátory kalciových kanálů - pravidelné užívání pomáhá stabilizovat a zvyšovat tón mozkových cév;
  • přípravky s obsahem hořčíku jsou nezbytné k stabilizaci činnosti srdce a posilování cév mozku;
  • léky, které zlepšují mozkovou cirkulaci.

Pozor prosím: žádné z těchto léků nelze užívat bez předepisování lékaře! Antidepresiva by měla být použita v minimálních terapeutických dávkách, beta-blokátory mohou přijímat pouze u pacientů s normální srdeční frekvence, ale mírně vysoký krevní tlak, ale blokátory vápníkových kanálů vzali ve vysokých dávkách.

Ujistěte se, že k návštěvě lékaře v případě, že do 30 dnů stane více než 2 migrénu mezi útoky pacient sleduje pozadí bolesti hlavy a dávky lékaře analgetik a triptany muset zvýšit získat efekt.

Volání "první pomoci" - pokud je to vhodné

Migréna není v zásadě nebezpečnou chorobou - potvrzuje to výzkumná skutečnost. Ale v některých případech mohou silné útoky dotyčné choroby vést k vážným následkům. Je nutné vědět, v jakých případech je vhodné volat tým pro ambulance:

  • migrénový záchvat trvá déle než 72 hodin - tento stav je podle lékařů klasifikován jako stav migrény, který může vyvolat mrtvici;
  • doba aury trvá déle než 60 minut, ale výskyt bolesti se nevyvíjí;
  • vracení a průjem během záchvatu se opakuje mnohokrát - může to vést k dehydrataci těla, narušení trávicího a / nebo močového systému;
  • dřívější záchvaty migrény nikdy nezačaly s obdobím aury a naposledy se objevil;
  • Byla zahájena vážná porucha zraku (bifurkace objektů, rozmazané znaky viditelného obrazu, náhlé snížení zrakové ostrosti);
  • došlo k krátkodobé ztrátě vědomí, dezorientaci ve vesmíru;
  • poslední týden pacient zažil druhou nebo třetí epizodu v řadě;
  • povaha průběhu migrénového záchvatu se změnila;
  • pacient starší než 55 let, dříve měl časté záchvaty migrény, ale uplynulo několik let a najednou je stejná bolest hlavy.

Migréna je onemocnění, které přináší pacientovi nepohodlí. Jak zacházet s migrénou, kdy začít s užíváním určitých léků, jak snížit počet záchvatů - to je vše, co je v prezentovaném materiálu. Tato informace má pouze povahu konzultační povahy, všechny vyšetření a schůzky by měl provádět lékař pouze v přímém kontaktu s pacientem.

Tsygankova Yana Aleksandrovna, lékařka, terapeutka nejvyšší kvalifikační kategorie

Celkově 5,348 zobrazení, 1 zhlédnutí dnes

Léčba migrény: seznam léků na migrénu a bolesti hlavy

Migréna je dědičné onemocnění, při kterém jsou mozkové cévy velmi citlivé a zanícené pod vlivem nepříznivých vnějších a / nebo vnitřních faktorů. Útoky migrény jsou doprovázeny silnou bolestí, fotofobií a nauzeou. Neexistují žádné trvalé degenerativní změny v mozku, expanze a zánět cév dochází pouze během útoku, a pak se zastaví.

Migréna nepředstavuje zdravotní riziko, navíc - lidé trpící touto chorobou trvají déle, zachovávají si jasnost mysli a dobrou paměť. Ale během bolestivých záchvatů pozitivních aspektů nemoci nechtějí myslet. Jak víte, jestli máte opravdu migrény nebo máte bolesti hlavy jiné povahy?

Zde je to, co potřebujete vědět o migrénách:

Záchvaty mají obvykle čtyři stadia: prodloužení, auru, okamžitou bolest a post-normální období;

Prodromus - tato úzkost útok a předtucha aura - vizuální, hmatové, čichové a řečové poruchy před útokem, migrenózní bolest je vždy velmi silná, pulzující a lokalizované v určité části hlavy a postdormalny období - to je pocit slabosti po útoku;

Někdy dochází k migréně bez aury, ale její absence neodstraní diagnózu;

Závažné záchvaty migrény mohou být doprovázeny zvracením, závratě, zdvojnásobením a ztmavnutím v očích a dokonce paralýzou končetin. Opakovaná bolest břicha a zvracení nejasné etiologie u dětí mohou také být projevem migrény.

U dívek se migréna nejprve deklaruje ve věku 13-23 let, často je příchod spojen s prvním porodem. Mladí lidé trpí touto nemocí mnohem méně často, ale začínají trpět dříve - od 8 do 10 let, a je těžké předpovědět, kdy skončí útoky. Migréna je diagnostikována pouze u 6% celé populace mužů. U žen jedna pět trpí, ale téměř po migraci ustupují po menopauze.

Úplně vyléčit migrénu je nemožné, stejně jako vysvětlit její příčiny nebo zabránit vývoji. Ale onemocnění může a musí být pod kontrolou. V ideálním případě byste neměli mít více než dva záchvaty za měsíc a neměly by trvat déle než dvě hodiny. Ti, kteří se zvykli bolet a běhali na toaletu dva nebo tři dny, tato slova vypadají jako nedosažitelný sen. Ale nebuďte ve spěchu k zoufalství. Pokusíme se vás naučit, jak žít, abyste neměli migrény, ale ovládáte to.

Chcete-li podstoupit migrénu, je nutné:

Vypočítte provokativní faktory a opatrně je vyvarujte;

Pochopte různé léky proti bolesti, vyberte správný lék a správně jej urychlete;

Dělejte vše pro snížení frekvence záchvatů.

Každá z těchto tří položek bude nyní podrobně projednána.

Migréna spouští: poznat nepřítele osobně

Migréna není bolest hlavy sama o sobě, ale pouze zvýšená citlivost mozku. K zahájení bolesti je nutné provokovat faktory, které se nazývají spouštěče migrény. Osoba může mít jednu nebo několik takových spouštěčů a někdy útoky vznikají pouze z určité kombinace.

Co se ukáže: pokud neexistuje žádný důvod, pak nebudou existovat záchvaty? Správně, to je prostě úplně chránit před spouštěči je obtížné - jsou doslova všude. Někdo byl šťastnější - jejich migréna je překonána pouze na pozadí stresu a někdo trpí jakýmkoli rozdílem v atmosférickém tlaku.

Nespěchejte, abyste vyvodili závěry, zkuste během jednoho měsíce uchovat "deník migrény". Nakreslete tabulku, označte data v horní části a napište všechny možné spouštěče na straně. Pokud dojde k útoku, vložte plusy do sloupce naproti těm provokačním faktorům, ke kterým došlo v daný den. Například: pili - plus, nedostali dostatek spánku - plus, pršelo - a navíc se s někým hádali - plus a tak dále. Výsledkem této mini-studie je jasné, které spouštěče (nebo kombinace triggerů) vyvolávají migrénové záchvaty.

A abychom vám pomohli najít své nepřátele, uvedeme zde všechny možné vnitřní a vnější spouštěče:

Alkohol. Především byste se měli bát červeného vína a šampaňského. Alkohol rozšiřuje cévy a vyvolat migrénu, ale v červeném víně a stále obsahuje flavonoidy a šampaňské - bublinky oxidu uhličitého, takže se vasodilatační účinek těchto silných nápojů nejvýraznější;

Potraviny. Tady jsou především produkty obsahující tyraminové maso uzené výrobky, sýr s plísní, pivo. Citrusy, banány a čokolády jsou o něco méně často spouštěné. Nedávno došlo k hlášení, že migrénové záchvaty mohou vyvolat všudypřítomný glutamát sodný - výživový doplněk, který zvyšuje chuť většiny hotových výrobků. Co se týče kofeinu, jeho role při spuštění mechanismu migrény je nejednoznačné. Na jedné straně káva a silný čaj zužují nádoby a na druhé straně pravidelné užívání kofeinu způsobuje závislost. A jeho ostré odmítnutí vede k nežádoucím změnám v tónu cév a následkem migrénového záchvatu;

Režim napájení. Ve skutečnosti není důležité, co přesně jíte, kolik pravidelně děláte. Prodloužený zlom mezi jídly způsobuje kritický pokles hladiny glukózy v krvi. A kdo je nejdůležitější v těle? Samozřejmě, mozku. A pokud je nakloněn k migraci, nezabere vám pomstu za hladovku se záchvatem bolestivé bolesti. Nezapomeňte mít občerstvení každé 3-4 hodiny;

Alergie. Individuální nesnášenlivost s potravinami, drogami nebo vnějšími faktory (prach, pyl) přímo souvisí s frekvencí migrénových záchvatů. Tato skutečnost byla potvrzena lékařskou studií, ve které byla skupina pacientů izolována po dobu tří měsíců od všech svých alergenů. Absolutně u všech subjektů klesala četnost záchvatů a bolest se stala méně intenzivní a prodloužená;

Kapalina. Každá osoba, která trpí migrénou - zejména je třeba pít na den 1,5 litru čisté vody. To umožní, aby biochemické reakce v těle probíhaly správně a že odpad těchto reakcí se nebude akumulovat v tkáních a krevních cévách. Pokud se věnujete sportu nebo těžké fyzické práci, zvažte rostoucí potřebu vašeho těla v čisté vodě. Ne v čaji, kávě nebo džusu, a sice v čisté vodě;

Léky. Léky s vasodilatační působení (např nitroglycerin, vyzvánění a atd), je téměř jisté, že spuštění mechanismu a způsobit záchvat migrény, tak se určitě přečíst souhrn všech léků před jejich užívání;

Dream. Dospělý potřebuje spát 6 až 8 hodin denně, ne méně. Předpokládejme, že jste změnili práci a namísto obvyklých 8 hodin nyní pouze 5 spánku. Přizpůsobení tomuto plánu bude nutně doprovázeno migrénovými útoky. Totéž se může stát u člověka, který odešel na dovolenou a rozhodl se, že spí před polednem - je velmi pravděpodobné, že se vaše sybarita změní na hroznou bolest hlavy;

Emocionální stres. Je těžké si představit každodenní život bez stresu, ale můžete se naučit správně relaxovat a obnovovat rovnováhu. Pro lidi s migrénou je to zvlášť důležité. Během samotného stresu, kdy je tělo soustředěno, nedojde k útoku - po několika hodinách nebo příštím dni vás předběhne. Proto, po nervovém šoku nebo konfliktu, vynaložte veškeré úsilí, abyste odmítli negativní a zbavili se napětí;

Sportovní a aktivní volný čas. Celý den v zahradě, první trénink ve fitness, dlouhé nákupy - a teď jste spadli s záchvatem migrény. Je to známý obraz, ne? Pokud se ve svém životě hodně nehýbete, nehrožte se na sebe, a pokud se naopak pravidelně věnujete sportu, pokračujte ve stejném duchu a nikdy výrazně snižujte tempo;

Počasí. Rozdíly v atmosférickém tlaku nelze nazvat nejpopulárnějšími triggery migrény - tyto faktory ovlivňují pouze lidi s nestabilním krevním tlakem. Nicméně člověk neporušuje sebe navzájem a je pravděpodobné, že jste hypertenzní, trpíte migrénou;

Prostředí. K útoku by mohlo vyvolat další vnější faktory: dlouhé hlasitý zvuk (budovy, výrobní halu, rockový koncert, fotbalový zápas), silný zápach (vůně, barva, laky, rozpouštědla), znečištěný vzduch (kouřové nebo prašném prostředí);

Hormony. Zde je odpověď na otázku, proč migréna "miluje" krásný sex. Během svého života v těle každé ženy pod vlivem pohlavních hormonů prochází významnými změnami: holka zraje, menstruace, těhotenství, porod, krmení, ztrácejí plodnost. A v každé fázi fungují hormony. Není divu, že téměř všechny ženy trpí migrénou, je uvedeno v jeho násilných útoků v předvečer menstruace, v poporodním období a během menopauzy.

Jak se zbavit bolesti hlavy?

No, konečně jsme se dostali na samý vrchol, - ve své mysli řeknete a uvedete všechny otázky, které vás vedly k této stránce:

Musím užívat léky proti bolesti k léčbě migrény?

Jak často to můžete udělat?

A jak se zbavit nevolnosti?

Jsou pilulky špatné pro bolest hlavy?

Jak se liší od sebe, kromě ceny?

Kdy se má lék užívat: během aury, po nástupu bolesti nebo když je již nemožné vydržet?

Nebo bych měl vzít pilulku jen v případě, že jste na prvním předtuchu útoku?

Postavme se všechno v pořádku. Začněme kompletní seznam všech léků na migrénu a bolesti hlavy, což naznačuje jejich pravé složení. Možná bude pro vás velkým překvapením, že pro stejnou látku od vás v lékárně může být částka, která se liší 10 nebo vícekrát. Rovněž je důležité naučit se rozlišovat tablety, které jsou vhodné pro léčbu migrény, od zcela nevhodných, a také posoudit závažnost možných vedlejších účinků.

Jednoduché léky proti bolesti

Oficiální lékařství nazývá tyto léky zkratkou NSAID - nesteroidních protizánětlivých léků, tj. Zmírnění zánětu bez pomoci hormonů. Níže uvedeme podrobný seznam těchto léčivých přípravků a dokonce i když nenaleznete v nich název tablet, přečtěte si jejich složení - určitě existují velmi známé pojmy.

Absolutně všechny NSAIDs zbavují bolesti hlavy kvůli úlevě od zánětu cévních stěn. Jinými slovy, tyto léky odstraňují samotnou příčinu bolesti, což je velmi dobré. U některých tablet však existují další složky, které mají uklidňující nebo antispazmodální účinek. Kolik to je důležité při léčbě migrény, budeme podrobně diskutovat.

A nejprve rozdělíme všechny drogy z bolesti hlavy do dvou velkých skupin:

Jednosložková analgetika

Jednoduché jednozložkové analgetika zahrnují kyselinu acetylsalicylovou, ibuprofen, acetaminofen, naproxen, ketorolac, xephoxam, lornoxikam a diclofenac.

Dosud byly v Rusku registrovány následující drogy:

Kyselina acetylsalicylová (Aspirin, Uppsarin). Pro léčení akutní migrény dávce 500 mg nebo více, nejlepší volbou - nápoj hned dvě 500 mg tablety. Šumivé tablety hodí mnohem lépe, protože se vstřebává rychleji, což je z hlediska nevolnosti velmi důležité. V lékárnách může splnit tzv srdeční aspirin (trombotických ASC, Aspirin kardio), který je přiřazen profylakticky pacientům s rizikem mrtvice a srdečních záchvatů, jako je kyselina acetylsalicylová snižuje krevní srážlivost. Dávejte pozor, aby léčbě migrény se absolutně nehodí tento aspirin, to je příliš malá dávka;

Acetaminofen (Paracetamol). Jsme zvyklí na léčbu paracetamolu jako léku na vysokou teplotu u dětí. Samo o sobě je to bezpečné, ale ne velmi účinné, proto jsou pro léčení migrény vhodnější vícesložkové analgetika s přídavkem paracetamolu. Čistý acetaminofen se také prodává pod názvy Panadol, Tylenol, Efferalgan;

Ibuprofen (Nurofen 200 mg, Nurofen Fort 400 mg, Mig 200, Mig 400, Brufen, Advil). Má analgetický, antipyretický a protizánětlivý účinek. Dobře snášená pacienty, rychle odstraňuje bolesti hlavy. Při předepisování migrény v dávce 500 mg;

Sodná sůl metamizolu (Analgin 500 mg, Baralgin 500 mg). Nezahájili jsme seznam s tímto nejoblíbenějším analgetikem, protože se v posledních několika desetiletích silně zdiskreditoval. Pravidelný příjem sodíku metamizolu negativně ovlivňuje funkce krve, jater a ledvin. V celém civilizovaném světě nebyla dlouhá doba uvolňována čistá látka v dávce 500 mg, ale do složení vícesložkových analgetik se přidá pouze 100 až 250 mg. V Rusku se nicméně Penny Analgin vyrábí s dávkou metamizolu koně, která zmírňuje bolesti hlavy s migrénami, ale způsobuje neopravitelné poškození zdraví při pravidelné aplikaci;

Naproxen (Naproxen 250 mg, Nalgezin 275 mg, Nalgezin Fort 550 mg). Pro léčbu migrény se používá samostatně v dávce 500 až 750 mg a jako součást kombinace léků pro bolesti hlavy. To je také často používáno pro boj s periodickou bolestí u žen;

Diklofenak (Voltaren) - protizánětlivou látku, která se úspěšně používá při bolesti zad a kloubů. Existuje mnoho obchodních názvů pro diklofenak a Voltaren je možná nejslavnější z nich. Pro zmírnění akutní bolesti hlavy a léčbu migrény užívejte diclofenac v tabletách nebo Voltaren v prášku;

Ketorolac (Ketanov, 10 mg);

Lornoxicam (Xefokam, Xsefokam Rapid) Ketanov a Xefokam jsou nejúčinnější analgetika, díky nimž můžete eliminovat i pulzující bolest zubů nebo zuby z jaterní kolik. Obě léky se aktivně používají při léčbě migrény, a to nejen v tabletách, ale také v injekční formě.

Vícekomponentní analgetika

Takové anestetické přípravky mohou obsahovat jednu nebo více hlavních účinných látek (například metamizol sodný a paracetamol), stejně jako jednu nebo dvě další látky (např. Kodein, kofein nebo fenobarbital).

Kofein, jak je známo, má vazokonstrikční účinek, který je pro migrény velmi důležitý. Kodein a fenobarbital uklidňuje nervový systém a snižuje excitabilitu mozkové kůry. V minulosti byl fenobarbital ve velkých dávkách používán k léčbě epilepsie a tato praxe odhalila závažné vedlejší účinky a zaznamenala návykový účinek. Zvažte, že kodein a fenobarbital způsobují závislost, což znamená, že tablety s takovými přísadami nejsou vhodné pro pravidelnou léčbu migrény.

Seznam nejoblíbenějších kombinovaných léků pro bolesti hlavy:

Citramon (paracetamol 180 mg + kofein 30 mg + kyselina acetylsalicylová 240 mg). Stejné složení má společnost Askofen. Tyto léky jsou vhodné pro léčbu migrény u pacientů, kteří nemají problémy s vysokým krevním tlakem a vazospazmy. Chcete-li zastavit útok, musíte vypít alespoň 2 tablety najednou;

Migrenol, extra panadol (paracetamol 500 mg + kofein 65 mg). Zde je živý příklad čerpání peněz od neznalých lidí trpících divokými bolestmi hlavy. Přicházejí do lékárny, kde jsou povinně nabízeny speciální lék na migrény, který se nazývá Migrenol, a samozřejmě stojí několik set. Ve skutečnosti je to Migrenol, že Panadol Extra je deset rublového papírového blistry paracetamolu a šálku kávy. A z migrény tyto léky pomáhají horší než Citramon (mimochodem, mimochodem, deset rublů);

Pentalgin. Pod touto značkou se prodávají 4 léky, jejichž složení a účel se mírně liší. První tři jsou vhodné pro úlevu od bolesti během vzácné (ne více než 2 krát za měsíc), k záchvatům migrény, a čtvrtý má protikřečové účinky a je navržen tak, aby odstranit koliky rezey, zubů, svalů, kloubů a menstruační bolesti:

Pentalgin H (sodná sůl metamizolu 300 mg + naproxen 100 mg + kofein 50 mg + kodein 8 mg + fenobarbital 10 mg);

Pentalgin ICN (sodná sůl metamizolu 300 mg + paracetamol 300 mg + kofein 50 mg + kodein 8 mg + fenobarbital 10 mg). Sedal M a Sedalgin neo mají stejné složení;

Pentalgin plus (propifenazon + paracetamol + kofein + kodein + fenobarbital);

Pentalgin (paracetamol 300 mg + naproxen 100 mg + kofein 50 mg + drotaverin 40 mg + fenyl-amin malein 10 mg).

Caffetin (propfenazol 210 mg + paracetamol 250 mg + kofein 50 mg + kodein 10 mg) je dobrý, protože neobsahuje analgin, ale trvalé léčení migrény není vhodné kvůli kodeinu;

Tempalgin (metamizol sodný 500 mg + triacetonamin 4 toluensulfonát 20 mg). To je vše známé "zelené pilulky z hlavy". Opravdu dobře ulehčuje bolesti díky velké dávce analginu a narkotického sedativního prostředku;

Spazmalgon (Spasgan, Bral, metamizol sodný 500 mg + pituopenon 2 mg + fenpiverinia bromid 20 mg). Použijte tento lék na trvalé zacházení s migrénami - velkou chybu. Má zcela jiný účel. Samozřejmě, že 500 mg analginu utlumí jakoukoli bolest, ale již jsme o ní hovořili. A ostatní složky přípravku Spazmalgon mají antispazmodální účinek, který se netýká migrény, protože zvětšují a zanícují cévy v mozku a nejsou stlačeny. Debatujte mýtus až do konce: Drotaverin (No-shpa) je také nepoužitelný pro migrény. Má výlučně spasmolytický a nemá protizánětlivý účinek a žádné křeče během migrénového záchvatu;

Přípravku Andipal (metamizol sodný 250 mg + dibazol 20 mg + papaverin 20 mg + fenobarbital 20 mg). Je to velmi účinná látka pro zmírnění bolesti hlavy u lidí s migrénou na pozadí hypertenze a zvýšené excitabilitě nervů. Vzhledem k tomu, že jedna tableta přípravku Andipal obsahuje pouze polovinu tablety analginu, jsou k léčbě migrény potřebné dvě tablety, a to je 40 mg fenobarbitalu. V důsledku toho je závislost nevyhnutelná.

Nyní diskutovat o „oheň“, injekční metody zvednout strašné bolesti hlavy při záchvatu migrény. Mají se uchýlit, když dotyčná osoba učinila absolutně žádné vhodné tablety, které ho nijak pomoci a plýtvání drahocenný čas, nebo když statečně snášel bolest, až jsem začal šplhat na stenu.Razumeetsya, můžete to udělat, ale v případě, že situace je stále tady, bude muset udělat injekci.

Pro intramuskulární injekce doma se nejčastěji používají následující analgetika:

Baralgin - 2500 mg analginu v 1 ampulce. V krvi je ihned ekvivalent pěti tablet analginu. Ve fázi, kdy je bolest hlavy nesnesitelná a je doprovázena nevolností, je to nejlepší cesta;

Ketorol - 30 mg ketorolaku v 1 ampulce. Pomáhá rychleji a lépe Baralgina, méně škodí zdraví, ale stojí mnohem víc a nikdy není k dispozici lékařům pro nouzové situace. Máte-li těžkou migrénu, je lepší koupit Ketorol v lékárně sami spolu s vhodnými stříkačkami a udržovat je po ruce.

Účinná a bezbolestná alternativa k injekcí - rektální čípky. Jak velké nádoby procházejí přes konečník, odtud se léky proti bolesti rychle dostávají do krevního oběhu, obcházejí trávicí trakt a zhoršují se.

Následující svíčky se používají k léčbě migrény:

Voltaren 50 a 100 mg (diclofenak);

Cefexon D (paracetamol);

Indomethacin 50 a 100 mg.

Pokud je nevolnost příliš silná a není doprovázena zvracením, má smysl užívat diklofenak v prášku - Voltaren Rapid Sachet. Velmi rychle se vstřebává do žaludku a nedráždí sliznici, takže se zhoršuje nevolnost.

Na konci rozhovoru o kombinovaných lécích proti bolesti pro léčbu migrény bych rád prodloužil léky na předpis. Takové pilulky nelze koupit v drogerii právě tak, protože obsahují nebezpečné látky, které jsou návykové. Například Zaldiar (tramadol 37,5 mg + paracetamol 325 mg). Paracetamol, o kterém jsme zmínili výše, a tramadol je pololekutá látka, která aktivuje endorfní receptory. Jinými slovy, po užívání tramadolu se člověk cítí, jako by v jeho krvi byl endokrinní hormon radosti. Příčina bolesti není vyloučena, ale vyvolávají se analgetické mechanismy v mozku. Přípravek Zal'diar se používá pouze k léčbě závažných nekontrolovaných forem migrény a pouze podle pokynů lékaře.

Zvláštní analgetika proti migréně

Jak dlouho je migréna, tolik pokusů vědců najít speciální lék na léčbu této záhadné nemoci. Významné procento pacientů obecně nemůže vybrat mezi analgetiky dostupnými a populárními analgetiky - žádné pilulky, které prostě nepomáhají. Proto byl vědecký průlom v léčbě migrény jen otázkou času a nedávno se konal.

V roce 1989 vyvinula německá farmaceutická společnost GlaxoSmithKline první speciální přípravu na migrénu, sumatriptan. Zužuje dilatační nádoby, blokuje uvolňování vápníkového peptidu a substance P kalcitonginu z konců trigeminálního nervu, čímž úplně zastaví migrénový záchvat. Do dnešního dne je sumatriptan považován za "zlatý standard" při léčbě migrény - tento léčivý přípravek radikálně zlepšuje kvalitu života více než 70% pacientů, kteří se o to pokusili.

Triptany

Sumatriptan se stal prvním zástupcem rodiny anti-migrenových léků. Za posledních 30 let byla tato rodina doplněna několika účinnějšími prostředky. Je důležité si uvědomit, že triptany nevylučují žádnou jinou bolení hlavy než je to způsobené migrénou. Současně žádný jiný typ léku nevykazuje tak vysokou účinnost při léčbě migrény jako triptany.

Následující triptany se prodávají v ruských lékárnách:

Sumatriptan a jeho generika (léky se stejnou účinnou látkou):

Imigran v tabletách 50 a 100 mg a ve formě spreje 20 mg (jedna dávka);

Amigrenin 50 a 100 mg (Rusko);

Sumamigren 50 a 100 mg (Polsko);

Rapid 50 a 100 mg (Island);

Zolmitriptan (Zomig 2,5 mg);

Eletriptan (Relpax 40 mg);

Naratriptan (Naramig 2,5 mg).

Ve srovnání s původními léky jsou generiká až čtyřikrát levnější a navíc mají stejnou vysokou účinnost. V naší zemi má Amigrenin (generikum Sumatriptanu) velmi zaslouženou lásku mezi pacienty s migrénou, které lze koupit v průměru za 150-200 rublů.

Vzhled triptanů na farmaceutickém trhu se stal záchranou milionů lidí trpících bolestivými migrénami s nevolností a zvracením. Ale jak se často děje v životě, každá dobrá věc má své nevýhody. Triptany nejsou výjimkou. Protože velmi zúžené zanícené nádoby někteří lidé jednoduše nemohou užívat takové léky.

Důležité: Triptany jsou striktně kontraindikovány u pacientů s chronicky zhoršeným nebo špatně kontrolovaným arteriálním tlakem, ischemickou chorobou srdce a s infarktem myokardu nebo mrtvicí v anamnéze.

Ačkoli triptany mají také bod, selektivní účinek na cévy mozku, není možné úplně odepsat jejich vliv na srdeční a periferní cévy. Proto lékaři nepředepisují léčbu migrény tryptany poměrně zdravým a mladým pacientům, kteří během intenzivní fyzické námahy procházejí bolestmi v srdci nebo pocity těžké olověné nohy. Varikozita a tromboflebitida v anamnéze jsou také faktory, které nejsou ve prospěch triptanů.

Pokud máte migrénu s aurou, je velmi důležité vybrat správný čas pro odběr tryptanu. Během aury se cévy mozku zužují a nástup bolesti signalizuje jejich expanzi a zánět. Proto v žádném případě nemůžete pít pilulku na aura, abyste se dostali před bolest. Takže se nedostanete před ni, ale pouze prodlužte auru a zintenzivní úzkost během útoku.

Začněte léčení migrény se Sumatriptanem nebo Zomigou lépe po konzultaci s lékařem a základním vyšetřením, včetně krevní testu elektrokardiogramu. Samozřejmě, že v lékárně budete tyto přípravky prodávány bez lékařského předpisu, ale nepokoušejte se jít tam, aniž byste navštívili lékaře. Pouhá skutečnost, že tryptany jsou prodávány na 2 nebo 3 tablety v jednom balení, naznačuje, že jejich předávkování nebo zneužití jsou plné vážných negativních důsledků.

Důležité: Tryptani nemohou léčit vzácnou těžkou migrénu s aura - hemiplegickými a bazilárními migrénami. Kromě toho jsou tyto léky kontraindikovány u dětí mladších 18 let, těhotných a kojících žen.

Typicky jsou triptany dobře snášeny, jen příležitostně pacienti pocítí pocit plíživého plazení po kůži, těžkou hrudník a narušení soustředění. Třicetiletá praxe léčení migrény tryptany nám dovoluje mluvit s důvěrou o své bezpečnosti a vysoké účinnosti. Pokud tedy nemáte kontraindikace, nemusíte se bát - můžete bezpečně pokračovat v léčbě.

Deriváty ergotaminu

Existuje další, starší třída speciálních analgetik proti migréně - deriváty ergotaminu. Na rozdíl od triptanů omezují pouze nádoby a velmi silně a rychle, takže mohou být nebezpečné, zejména při vysokých dávkách. Ve většině cizích zemí tyto léky nejsou průběžně předepsány pro léčbu migrény. Deriváty ergotaminu jsou považovány pouze za rezervní látky pro úlevu od těžkých záchvatů, kdy neexistují jiné metody.

Například, dihydroergotamin drog ampule přítomné v arzenálu západních lékařů v případě urgentní péče o pacienta s postavením migrény (to znamená, že trpí bolestmi hlavy po dobu několika dnů v nepřítomnosti účinku konvenčních analgetik). Dihydroergotamin zakoupit v lékárně bez lékařského předpisu nemůže být, ale můžete si koupit prášky na bolest v kombinaci s nízkým obsahem ergotaminu.

V Rusku existují tři takové analgetika:

Nomigren (tartarát ergotaminu 0,75 mg + kofein 80 mg + propifenazon 200 mg + camilophin chlorid 25 mg + mekloxamin citrát, 20 mg). Ergotamin zužuje krevní cévy, kofein tóny jejich stěn a urychluje vstřebávání tablet, propifenazon má analgetický účinek a mekloxamin neutralizuje nevolnost;

Sinkapton (ergotamin tartarát 1 mg + kofein 100 mg + dimenhydrinát 25 mg);

Cofetamin (1 mg ergotamin tartarát + 100 mg kofeinu).

Ale připomínky pacientů, dvě tabletky přípravku Nomigren umožňují zastavit migrénový záchvat přibližně stejnou rychlostí a účinností, stejně jako jedna tableta přípravku Zomiga. Nicméně, pokud tyto léky porovnáte z hlediska bezpečnosti, je vhodnější tryptan. A stále je třeba vzít v úvahu, že společný příjem derivátů ergotaminu a triptanů je kategoricky kontraindikován, protože vede k kritickému zúžení mozkových cév!

Důležité: Pokud jste užil přípravek Nomigren nebo jakýkoli jiný kombinovaný analgetikum s přídavkem ergotaminu, můžete tryptany používat nejdříve po 24 hodinách!

Deriváty ergotaminu mají širokou škálu kontraindikací:

Onemocnění periferních cév;

Jak se vypořádat s nevolností při migrénovém záchvatu?

Migrenový záchvat je téměř vždy doprovázen nevolností a někdy opakovaným zvracením. Nejenže je to velmi nepříjemné, ale také zabraňuje včasné asimilaci anestetizovaných léků. Pokud jste pil pilulku a pak jste zvracela, můžete si myslet, že jste vůbec nepoužil lék. Protože jakmile ucítíte blížící se nevolnost, okamžitě užijte antiemetikum (Tserukal, Raglan), můžete jít rovnou s analgetikem.

Nicméně, dokonce na začátku záchvatu migrény, když o nevolnost a bolesti pulzující tak daleko, žaludek není správně fungující, ne v plné síle, a jedli v předvečer potravin je zachována v něm. Stejný osud s největší pravděpodobností očekává a lék proti bolesti, který jste vzal. Bude ležet a koroduje sliznici, což dále vyvolává nevolnost. Aby se tomu zabránilo, vzít pilulku Motilium - lék na přejídání, který obsahuje komplex žaludečních enzymů, které urychlují proces trávení.

Jak správně zvolit přípravek z migrény?

Z různých léků proti bolesti popsaná výše není překvapující zmateni: jaký druh pilulek zvolit a kde zahájit léčbu migrény? Nejpravděpodobnější je konzistentní přístup - začněte, tak to mluvíme, s nejmenším zlem, postupně se přemisťujeme na největší a pouze pokud prosté analgetika nepomáhá. Je důležité vybrat adekvátní dávku, nebo budete pít hodinu později další 2 tablety, o několik hodin později další dvě, na konci které nefungovaly, protože čas ztracený, a nespravedlivě nahrávat lék na „neúčinné opravné prostředky na migrénu.“

Aspirin ze všech jednoduchých NSAIDs nejlépe zmírňuje bolesti hlavy způsobené migrénou. Včasné dávkování 1000 mg aspirinu je ve srovnání s triptany srovnatelné, ale mnohem cenověji. Nezapomeňte však na korozivní účinek, který má kyselina acetylsalicylová na žaludek. Z důvodu tohoto mínusu je léčba migrény aspirinem u pacientů s gastritidou a peptickým vředem kontraindikována.

Jak již bylo uvedeno výše, v Evropě je pro kombinované analgetika prohlášena skutečná návnada kvůli škodlivým přísadám, které způsobují závislost (kodein, fenobarbital). Proto, pokud je hlava velmi bolavá, musíte se spokojit s obvyklým aspirinem.

Podnikaví lidé přišli se zvláštním "antimigrenálním koktejlem", který se skládá z jednoduchých a cenově dostupných surovin:

Sklenici vody s rozpuštěným 1000 mg šumivého aspirinu;

Šálek čerstvě vařené sladké černé kávy nebo plechovky cola;

Jak to funguje? Za prvé, užíváte velkou dávku aspirinu v rychle vstřebávaném stavu. Za druhé, poskytnete tělu kapalinu a glukózu, která vyplňuje žaludek a uklidňuje mozek. Za třetí, dostanete část žaludečních enzymů, které pomáhají rychle strávit obsah žaludku a přemístit ho do střev, kde se absorbuje aspirin. Tento "koktejl" opravdu funguje! Zkuste, a pokud máte vřed nebo gastritidu, nahraďte aspirin nalgezinem nebo naproxenem v dávce 500-750 mg.

Triptany - váš první linii léky v přítomnosti žaludečních nebo dvanáctníkových vředů, jakož i zhoršení gastritidy nebo za předpokladu, že účinek aspirinu nenastane během 45 minut po priema.V takovém případě pokračovat, jakmile obdrží triptany, na začátku těchto útoků. Opět budeme připomínat: pro léčbu migrény tryptany je nutné obdržet povolení od lékaře!

Jednosložková analgetika (ibuprofen, analgin, paracetamol, diklofenak) by neměla být používána ve své čisté formě, zejména analgin. Zkuste testovat účinek ibuprofenu (600-800 mg) nebo ketorolaku (20 mg), možná to stačí k rychlému a úplnému zbavení se bolesti hlavy během útoku. Je však nepravděpodobné, že paracetamol a diklofenak budou porovnávány s účinností aspirinu v léčbě migrény. Ačkoli, jak každý ví, každý člověk je jiný.

Kombinovaná analgetika (Tsitramon, Pentalgin) častěji používají pro úlevu od migrény a pracují lépe, ale nezapomeňte, že hovoříme o škodlivých přísad a návykové. Přípravky obsahující kodein a fenobarbital mohou být použity pouze k léčbě mírné migrény s 2-3 útoky měsíčně.

Zvolený lék na migrénu lze považovat za účinný, pokud:

On úplně odstraní bolesti hlavy nejpozději 4 hodiny po přijetí;

Během prvních 2 hodin dochází k nevolnosti a fotofobii a bolest prochází z pulzujícího do nudného a postupně se ztrácí;

Pomáhá vám zastavit útok vždy nebo téměř vždy;

Bolest hlavy se neobnoví následující den;

Nemusíte opakovat příjem tohoto léku během útoku nebo přidat další.

Jak správně užívat léky proti bolesti migrény?

Ne, nejde o to, aby pečlivě dodržovat pokyny, nemají žvýkat, že není určen pro tablety a pití je s velkým množstvím vody. Je samozřejmé. Při léčbě migrény možná nejdůležitější je doba užívání léku, nikoliv jeho složení. Jakékoli analgetikum, jednoduché nebo kombinované, pravidelné nebo zvláštní, je schopen zastavit silné bolesti hlavy, bez ohledu na důvody, proč to může být volána. Nicméně, s migrénami, máte pár minut, abyste mu poskytli tuto příležitost.

Expanze a zánět mozkových cév je jedinou příčinou bolesti hlavy pouze během prvních 40-120 minut od nástupu záchvatu (v závislosti na tom, jak rychle se bolest rozrůstá). Pokud máte tedy čas na léčbu bolesti během prvních dvou hodin, máte šanci zastavit útok. V opačném případě je šance ztracena.

Když je pulzující bolest hlavy připojí nevolnost, strach z jasného světla a netolerance k hlasitým zvukům, což naznačuje, že bolest impulsy, které prošly podél vláken trojklanného nervu a dosáhl mozkovou kůru. Mechanizmy bolesti se stávají aktivnějšími, je velmi obtížné zastavit analgetika, zejména s ohledem na nesmyslnost při orálním podání.

Důležité: Příliš pozdě v užívání léků proti bolesti, bez ohledu na jejich typ a složení, nepomůže vám zbavit migrénové bolestí hlavy, ale dostanete všechny negativní důsledky a vedlejší účinky. Nepřekračujte dávkování a neopakujte schůzku každou hodinu, doufáte-li v úlevu. Pokud je migrénový záchvat doprovázen opakovaným zvracením, užívání pilulky vůbec nemá smysl - jen injekce.

Kombinace analgetik více šancí, které vám pomohou při vynechání nejlepší čas příjmu, ale je to jen proto, že uklidňující přísad v nich obsažených matný citlivost mozkové kůry a bojují nikoli s příčinou, ale důsledkem. Vzhledem k tomu, že koncentrace kodeinu a fenobarbitalu v těchto přípravcích je omezená, není zaručeno úspěchu. Ale nekontrolovaná léčba migrény kombinovanými analgetiky bude určitě vést k vzniku závislosti na nich. Užívání léků přidáním fenobarbitalu nebo kodeinu se doporučuje nejvýše dvakrát měsíčně.

Nedostatečná léčba bolesti obvykle způsobuje, že osoba trpí hrozným bolením hlavy celý den, a nakonec zavolat sanitku. Lékaři mu injekčně injikovali Baralgin, Dimedrol, někdy dokonce Relanium, v důsledku čeho vyčerpaný pacient rychle usnul. Snažte se nikdy nevstoupit do takového stavu: zaprvé, je to nebezpečné pro zdraví a zadruhé vede ke zvýšené frekvenci migrénových útoků v budoucnu.

Důležité: Nemůžete stoicky trpět hroznou bolestí hlavy a odmítat užívat léky proti bolesti, s odkazem na jejich ublížení. Čím delší a bolestivější jsou záchvaty, tím častěji se opakují.

Samozřejmě, že můžete dělat vůbec nic a prostě vydržet v mozku má ochranný analgetické mechanizmy, které odříznuty bolest, kdy přestává být alarm pro vás, jako hostitel pro tělo, a stává se hrozbou pro samotné tělo. Maximálně 72 hodin v krvi akumuluje obrovskou koncentraci hormonu serotoninu a syndrom bolesti bude odstraněn.

Nicméně, rezervy mozku nejsou nekonečné - nemůže nepřetržitě produkovat serotonin v divokých množstvích a růst bude nevyhnutelně následovat pokles. Snížená hladina tohoto hormonu v krvi způsobuje, že osoba prožívá silnou bolest pro všechny, dokonce i nejzávažnější důvod. Jinými slovy, prah bolesti je snížen a v podmínkách migrény je to katastrofa.

Anestetika: pomoc nebo ublížení?

Absolutně všechny analgetika pro odstranění bolesti a zánětu narušují syntézu enzymu cyklooxygenázy. Tento enzym se však nejen podílí na vývoji zánětu, ale také se nachází v sliznici zdravého žaludku. Nedostatek cyklooxygenázy vede k ztenčení a vředu sliznice, takže zneužívání NSAID je plné vývoje gastritidy a vředů. Tyto léky a činnost jater a ledvin působí špatně, protože jsou vyloučeny z těla skrze jeden z těchto orgánů a dokonce i oběma.

Druhým negativním bodem je fyziologická závislost. Tělo si zvykne na skutečnost, že v něm něco bylo nemocné, odkud se objevuje "dobrá pilulka" a vylučuje zánět. Chce se stále méně a stále častěji přijímat takové tablety. V důsledku toho, jestliže dříve se můžete zbavit migrény 500 mg aspirinem, nyní jen 1500 mg pomoci. Počet léků se zvyšuje, proto se vedlejší účinky zvyšují. Existuje začarovaný kruh, dostat se z něho je někdy tak obtížné jako vzdát drogy.

V medicíně existuje zvláštní termín pro zdravotně postižené bolesti hlavy - abusus (z angličtiny "zneužívání" - zneužívání). Jakmile člověk s takovým problémem snižuje koncentraci analgetik v krvi, vzniká bolest, a to jednoduše jako reakce na skutečnost, že pilu neapli včas. Pokračuje ve své závislosti a stále zvyšuje příjem léků proti bolesti, dokud nepřijde k hospitalizaci s diagnózou "akutní otravy drogami".

Důležité: Podle WHO 1 z 50 lidí na světě trpí zneužívající bolesti hlavy, ženy se stávají oběťmi drogové závislosti pětkrát častěji než muži.

Téměř všichni lidé, kteří dlouhodobě užívají pravidelná analgetika a pravidelně na migrény, vytvářejí stálou psychologickou závislost na tabletech. Vždy se bojí útoku, nesou hromadu kapslí a puchýřů, snižují podstatnou část svých příjmů z léků, užívají stejnou pilulku, "aby zabránili bolesti". Rozpoznáváte se v tomto popisu? Pokuste se zastavit!

Můžete užívat léky proti bolesti více než dvakrát týdně. Během záchvatu migrény musí být toto provedeno včas a striktně v terapeutické (nikoli snížené!) Dávce. Recepci nemůžete opakovat dřív, než je uvedeno v pokynech, vypít více tablet denně, než je doporučeno, nebo místo toho pít jiné tablety, které jsou řízeny skutečností, že jste nepřekročili dávku jednotlivých léků. Budou vás otrávit všichni dohromady a bolest nebude odstraněna, pokud to nemohou udělat okamžitě.

Důležité: Podle mezinárodních lékařských standardů mohou být jednorázové analgetikum užívány bez rizika vývoje závislosti nejdříve 15 dní v měsíci a kombinované, poloprofesní a triptan - ne častěji než 10 dní v měsíci.

To je samozřejmě úžasné, - řeknete - ale co když to bolí?! A nic vám nepomůže? A záchvaty se zvyšují? Na následující otázky se pokusíme odpovědět v následující kapitole.

Jak snížit frekvenci záchvatů migrény?

Úspěšné řešení tohoto problému závisí stejně na sobě i u svého lékaře. Co můžete udělat osobně, aby se migrény staly vzácnějšími a méně bolestivými? Na začátku našeho rozhovoru jsme diskutovali o spouštěcích činitelích - vnějších a vnitřních faktorech, které vyvolávají nástup záchvatů. Je to škoda, ale neurologové tvrdí, že téměř žádný z pacientů s migrénou vede deník o jejich radách a nesnaží se odhalit jejich spouštěče. Všichni říkají něco jako "Mám záchvaty, když jsem nervózní" nebo "prostě jsem se nedostal spát," ale nic neudělají, aby se ochránili před těmito riziky!

Snažte se přestat soudit na principu "nejsme takový život". Jste docela schopni organizovat správný způsob práce a odpočinku, naučit se uvolnit po stresu, vložit lásku k světlu, zdravé jídlo, sport a aktivní životní styl. Pokud jsou záchvaty vyvolané vnějšími faktory (prodlouženým hlasitým hlukem, znečištěným vzduchem, alergeny), prostě je vyloučíte ze svého života. Ale i když nejsilnější postoj k sobě stále nedovoluje snížit frekvenci migrénových záchvatů, je čas podívat se na lékaře za vážnou léčbu.

Po vyšetření vám bude věnována zvláštní léčba zaměřená na snížení citlivosti mozkových cév. Nezbavují bolesti hlavy, ale zabraňují jejich vzhledu. Každý, kdo trpí těžkou migrénou, se doporučuje podstoupit takovou preventivní léčbu jednou za 2-3 roky, která trvá obvykle 3-6 měsíců.

Nezapomeňte jít k lékaři, pokud:

Každý měsíc máte 3 nebo více těžkých migrénových záchvatů a mezi vámi jste uštědřeni zázemím, stisknutím bolesti hlavy;

Jste nuceni překročit doporučené dávkování a frekvenci podávání analgetik, protože se staly méně efektivní a vaší hlavy mimo kontrolu.

Pro snížení frekvence záchvatů migrény se používají léky různých tříd:

Antiepileptika - Topamax v dávce až 100 mg, kyselina valproová (Depakin), gabapentin (Neurontin, Tebantin). Tyto léky snižují excitabilitu mozku, takže spouštěče nejsou tak snadné a rychle způsobují migrénový záchvat;

Antidepresiva - léky, které zvyšují koncentraci serotoninu a noradrenalinu hormonů v krvi, jako je venlafaxin (Velafaks, Efevelon, Venlaksin), paroxetin (Paxil, Reksetin, Cipramil) a tricyklická antidepresiva amitriptylinu. Všechny jsou zaměřeny na posílení analgetické obrany mozku. Používá se v minimálních terapeutických dávkách;

Beta blokátory - Propranolol, Anaprilin, Obsidan, používaný ke snížení krevního tlaku. Takové léky také zpomalují srdeční frekvenci, takže jsou předepsány k léčbě migrény pouze těm, jejichž krevní tlak je téměř vždy udržován na hodnotě kolem 120/80 a puls je stabilní;

Blokátory kalciových kanálů - s migrénou, verapamilem a nimodipinem (Nimotop). K poklesu krevního tlaku je zapotřebí dostatečně vysoké dávky těchto léků, ale celkově stabilizují vaskulární tón;

Léky, které zlepšují pohyb mozku - například Vasobral v kapkách a tabletách. Při léčbě migrény má mírnou účinnost, ale je naprosto bezpečná a vhodná pro téměř všechny;

Přípravy hořčíku - posílit nádoby a udržet srdce.

Útok začíná: co dělat?

Shrňme si naši diskusi na léčbu migrény, se shromáždil celý arzenál a mít jasný akční plán tak, aby nedošlo ke ztrátě některého z drahých chvíle, kdy znovu předjíždět útok.

Takže pokud začala bolest hlavy:

Okamžitě jděte domů, uvolněte práci;

Udělejte teplou sprchu, používejte aromatické oleje, které vám pomohou vyrovnat se s bolestí (levandule, patchulu, bergamotu);

Udělejte si šálek sladkého čaje nebo kávy, rozpustit ve sklenici 2 šumivých tablet aspirinu, sníst něco lehkého, pokud nejedl delší dobu, si vzít prášek Motilium, ale pokud se cítíte špatně, pak Reglan;

Zavřete se do místnosti, zatáhněte záclony, položte se pod deku, uvolněte se a snažte se spát;

Pokud se po 45-60 minutách začala bolest ustupovat, použijte teplotní kontrast: Put na čele nebo krku chladným mokrým ručníkem a dolních končetin v misce s horkou vodou. Zeptejte se někoho blízkého, aby vám dal masáž, nebo oni sami se uchýlili k bodové masáži, jejichž schémata jsou snadno nalézt na internetu;

Po 2 hodinách, pokud se bolest stále nezmenšuje, trpějte tryptanem nebo kombinovaným analgetikem s upokojující složkou;

Pokud se 2 hodiny později útok nezastavil, začalo zvracet, žádné další pilulky - zavolejte sanitku nebo pokud je to možné, podávejte přípravek Baralgina / Ketorolac doma.

Kdy zavolat sanitku?

Existují situace, kdy musíte zavolat sanitku. Přestože migréna není nebezpečným onemocněním, ve velmi vzácných případech trvá hrozivé formy a může vést k závažným komplikacím. Pečlivě si přečtěte následující seznam: i když jste zvyklí na to, že jste se zabývali záchvaty sami, některé odchylky od obvyklého skriptu by měly okamžitě uchopit telefon.

Zavolejte sanitku, pokud:

Útok trvá déle než tři dny, to znamená, že máte takzvaný stav "migrény", jehož výsledkem může být zejména mrtvice, zejména v dospělosti;

Máte mnoho zvracení, průjem a dehydratace;

Migréna aura trvá déle než 1 hodinu;

Porušení zraku, řeči, dotyku a zápachu přetrvávají během útoku, a nikoliv jen předcházet;

Předtím nebyla vaše migréna nikdy doprovázena aurou a nyní se náhle objevila;

Máte silné závratě, ztmavnutí očí, zakřivení obrysů objektů, úplnou slepotu, ztrátu vědomí, dezorientaci ve vesmíru;

Průběh migrény se dramaticky změnil a v posledním týdnu máte druhý nebo třetí útok;

Máte více než 55 let, máte migrénu dlouhou dobu a najednou máte silnou bolest hlavy podobnou migréně.

Doufáme, že dnes jsme mohli odpovědět na všechny vaše otázky o migrénách, pomohli vám nalézt naději a navrhli způsoby, jak tuto zákeřnou a tajemnou nemoc ochránit pod vaší kontrolou. Postarejte se o sebe a buďte v pořádku!